Vyplatí se koupit Apple Watch?

Jako bych vás slyšel, jak říkáte „další chytrák, co se vyjadřuje k Apple Watch” a možná máte pravdu. Nicméně, si dovolím předložit pár úvah, jejichž podstatu jsem nikde jinde rozebranou neviděl. Jestli se něco Apple Watch (AW) podařilo, tak je to schopnost vyvolávat bouřlivé emoce. Nepamatuji si žádný jiný applovský produkt, který by tak silně rozděloval a tak silně mátl fanoušky i odpůrce Applu. Kdykoliv v minulosti Apple něco představil, mohl jsem si chvíli na to vyslechnout klasickou hlášku pánů Březiny a Máry z digit.cz, že „to dává smysl”. U Watch jsme zatím v situaci, že se s kroucením hlavy ptáme „Dává to smysl?”. Přiznám se, že sám mám s produktem určitý mentální problém, který je pravděpodobně způsoben tím, že přesně nechápu (jako mnozí jiní), pro jakou cílovou skupinu jsou AW určeny. Varianta Sport by, zdá se, mohla oslovit geeky a fitnessáky, ale to jsou lidi, kterým zatím hodně záleží na baterce a na počtu senzorů a nevím, jestli je Apple dostatečně oslovuje. Kdo chce trackovat spánek, je ven ze hry – nemůžou jej AW oslovit. Lidi, co chtějí strávit tři dny v divočině mimo civilizaci jsou taky out. Z opačného konce tu máme variantu Edition. Na jednu stranu to vypadá, jako by Apple chtěl jít Švýcarům po krku, ale nedovedu si představit, že by se našel jedinec, který se doma mazlí se svými Tag Heuer Carrera nebo Patek Philippe a Apple by ho dokázal oslovit svými AW Edition. Nejsem expert na drahé „Swiss Made” orloje, ale po zhlédnutí pár videí na YouTube jsem nabyl dojmu, že rozumím jejich vášni a přijde mi nemožné, že by je kdokoliv přesvědčil, aby šli do luxusních digitálek. Někde uprostřed je varianta Apple Watch. Nemá žádnou příponu ke jménu (Sport, Edition) a mně osobně přijde, že to je jediná správně marketingově applovsky pozicovaná varianta produktu. Kdyby mi někdo řekl, že takto si původně hodinky tvůrci v Applu vysnili a teprve potom někdo dodatečně vymyslel verzi Sport a Edition, tak bych mu asi věřil (stejně, jak Apple dodatečně vymyslel ke svému iPhone [S] variantu iPhone [C]).

Kdo bude kupovat Apple Watch

AW Sport – tuhle variantu si pravděpodobně pořídí lidi, co to chtějí vyzkoušet, ale buď nemají budget na AW a nebo mají opravdu aktivní životní styl (představa, že bych vzal do posilky AW s Milanese Loop nebo AW Edition a riskoval, že si je škrábnu o stojan s činkami, mi přijde fakt divná). AW – jsou hodinky, které už splní estetické a reprezentativní nároky většiny smrtelníků. Nerez ocel je krásný materiál a když je dobrý pro mnohem dražší švýcary, tak proč by neměl být dobrý pro AW. Tuhle variantu si koupí lidi, kteří touží zaujmout (např. při jednání), mentálně zvládnou utratit 20 tis. za zbytnou věc a chtějí všechny ty notifikace a kalendáře a další business-ptákoviny. AW Edition – majitele těchto hodinek si představuji, jako bohatého člověka, který nemá problém utratit 300-400 tis. za hodinky, už i možná má nějaké kvalitní hodinky v této cenové kategorii, ale chce za svoje prachy i tu digitální chytrost produktu. Dnes vlastně takový člověk nemá co koupit. Můžete mít Patek za milion $, ale ten vám prostě neukáže graf s obratem vašeho impéria za posledních 24h (představuju si, že SAP už takový graf chystá).

Kdo je snob

Mám velmi rád jednu definici snoba a snobizmu. Zní přibližně takto: „Snob je člověk, který vezme nějakou vaši malou část a na jejím základě si udělá o vás celkový obrázek.” Např. vidí vaši vizitku a hned vás zařadí do škatulky loser nebo úspěšný, nebo vidí vaše oblečení a je z vás buran, vidí váš iPhone a je z vás apple-ovce. Opakem snoba je obvykle vaše matka, která vás bude mít stejně ráda, i když budete používat 10 let starý mobil. A proč v souvislosti s AW mluvím o snobizmu? Protože jsem byl doslova šokován, kolik se dá najít na internetu článků na téma „Kdo si koupí Apple Watch, ten je totální idiot”. Popravdě mi spadla čelist, když jsem viděl, jak velké množství lidí má z nějakého důvodu potřebu dehonestovat všechny živé bytosti, které byť jen uvažují o koupi chytrých hodinek. Jako…., můžu nechápat, co na tom ty lidi vidí. Tomu rozumím. Nemusím v AW spatřovat užitnou hodnotu. Může mi to připadat drahé, ale začít bušit do lidí, kteří se rozhodnou AW (nebo cokoliv jiného) vlastnit je „childish” a naplňuje definici snobizmu, kterou jsem tuhle část začal.

Koupit nebo nekoupit?

Konečně se dostávám k tomu podstatnému, což je pomoc s rozhodovacím procesem. Ať se rozhodnete jakkoliv, bude to správně, protože to je vaše rozhodnutí, vaše peníze a vaše emoce. Já jen zkusím rozebrat pár námitek, na které jsem narazil na netu.

 1. Hodinky budou rychle morálně zastarávat. Ano, to budou, ale je to relativní a ne tak jednoduché. Jsem přesvědčený, že AW budou zastarávat pomaleji než iPhony, iPody nebo iPady. Nevěřím, že bude výrazný hardwarový update dřív než za dva roky a po dvou letech neočekávám nějaký revoluční update. Spíše jen tuning skořápky (o 2mm tenší) a jedno až dvě čidla navíc. Více na toto téma níže.
 2. Takové hodinky nemají trvalou hodnotu, kterou bych odkázal synovi. Argumetace švýcarských hodinářů, že jejich hodinky můžete držet po generace a pořád si zachovají hodnotu mi připadá jako čistý marketing. Vaše dítě nemusí vůbec sdílet vaši vášeň pro hodinky a vaše dědictví mu může být ukradené („proč mi raději místo blbejch hodinek neodkázal peníze/zlato/nemovitost/…”). To, že vy jste sběratel, neznamená, že bude i vaše dítě.
 3. Brzy bude druhá generace hodinek, které bude o hodně lepší. To je pravda. Pak bude třetí a čtvrtá a ty budou také lepší. Nikdo neřeší, že MacBook, který teď Apple představil spolu s AW bude za dva roky taky zastaralý. Tak proč to řešit u AW? Až si ostatní, kteří čekali na druhou generaci, koupí své hodinky, vám už budou dva roky pomáhat v každodenních činnostech.
 4. Hodinky mají krátkou výdrž baterie. To je pravda, nicméně by tohle mohlo pro vás znamenat stopku pouze v případě, že rádi spíte s hodinkami na ruce. Většina lidí z mého okolí si hodinky na noc sundává. Mimochodem, kdybych zapomněl hodinky nabít, tak tu máme věc zvanou autonabíječka, která mi tento problém u iPhonu bez problému řeší. Předpokládám, že se bude AW nabíjet z libovolného USB konektoru, který je dnes opravdu všude.
 5. K provozu je nutný iPhone. Tento proti-argument má dle mého názoru asi takovou logiku, jako kdybyste měli doma klasickou Gutenbergovu tiskárnu a tvrdili, že je mnohem lepší než laserovka, protože nepotřebuje k provozu počítač. Trh laserových tiskáren je podmnožinou trhu s počítači a trh pro AW je podmnožinou trhu s iPhonem (stovky milionů uživatelů). Tak to prostě je. Předpokládám, že máte iPhone. Jinak nechápu, proč byste se o AW zajímali, že?

Morální zastarávání

Apple Watch jsou elektronika. To je jasné. Elektronika v našich očích nemá sběratelskou hodnotu. Kde je teď vaše první PDA nebo první notebook? Touto závěrečnou úvahou bych rád obhájil myšlenku, že i když budou AW zastarávat, nebude to tak rychlé, jak si většina komentátorů myslí. Hlavní funkcí (killer feature) AW je ukazovat čas a to budou hodinky dělat i za deset let a pořád s přesností na 50 ms. V tomto ohledu budou hodinky stejně funkční za 10 let, jako dnes. Nestane se vám, že byste je museli vyměnit, protože se začnou zpožďovat. Pokud jste jen trochu pragmatičtí, tak nevyměňujete svůj telefon, protože je to loňský model, ale proto, že už přestává stíhat podporovat běh nových aplikací (třeba málo paměti nebo pomalý grafický procesor). Jinak řečeno, v určitém okamžiku potřeby moderních aplikací přerostou hardwarové možnosti vašeho iPhonu. Riziko, že se vám to stejné stane u AW je daleko menší, protože aplikace na hodinkách technicky neběží. Všechny aplikace běží na vašem iPhonu a AW fungují pouze jako jakýsi zobrazovač toho, co aplikace na telefonu spočítala nebo stáhla z internetu. Jediné, co musí AW stíhat rozumně rychle, je překreslování obrazovky, posouvání a snímání touch displaye. Pokud budete chtít, aby vám aplikace na AW běhaly rychleji a zvládaly víc věcí, musíte vyměnit svůj iPhone a nikoliv koupit nové AW. Paradoxně budou tedy AW způsobovat, že váš telefon bude rychleji zastarávat. Jestli máte strach, že procesor ve vašich hodinkách bude pomalý na budoucí aplikace, tak se moc bát nemusíte. AW vlastně fungují jako jakýsi prohlížeč (browser) k „serverovým” aplikacím na vašem iPhonu. A bude to fungovat podobně, jako když dnes majitel firmy zjistí, že jim jejich informační systém běhá pomalu a databáze nestíhá. Prostě rozhodne o výměně serveru za rychlejší. Nebude vyměňovat pracovní stanice, protože to jsou jen „tencí klienti” k softwaru, který běží jinde. Aby Apple Watch dokázaly přežít víc než 2-3 roky, musí kromě schopnosti „zobrazovat” také zvládat schopnost „komunikovat”. A tuto schopnost má už první generace. Máte k dispozici WiFi, Bluetooth a NFC. S touto základní výbavou se dá pár let přežít. A opět, pokud by se stalo, že budete chtít komunikovat pomocí 5G (i když zatím nic takového není), tak budete vyměňovat iPhone a ne hodinky. Může se stát, že vás opravdu bude štvát jednodenní výdrž hodinek, ale já se obávám, že v dohledné době není na obzoru nějaká revoluční bateriová technologie, která by zvedla výdrž zařízení z jednoho dne na týden. Zatím se baterie vyvíjely pomalu a evolučně. Trvalo dekádu, než se notebooky posunuly z tříhodinové výdrže na sedmihodinovou. Historie nám několikrát ukázala, že když se Applu podařilo vymyslet lepší baterie tak většinou neudělal to, že by oznámil produkt s delší výdrží, ale oznámil „tenčí produkt”. Nemám důvod se domnívat, že to bude u AW jinak. Pokud vymyslí menší baterii a úspornější display, tak udělají tenčí hodinky se stejnou jednodenní výdrží. Takhle to u Applů dělají vždy. Amen.

Hlavní argument proti

Všechno, co jsem zatím uváděl, jsou spíš argumenty „pro koupi” hodinek. Osobně mám pouze jeden jediný argument proti a jedinou obavu, kvůli které přemýšlím, že bych AW nekoupil. Prostě si nejsem jistý, že budou Apple Watch dostatečně užitečné. Ale to je dáno stylem života, který vedu:

 • Systematicky zakazuju aplikacím posílat notifikace.
 • Klidně dva dny nečtu e-maily a nemám s tím problém.
 • Nemám problém pár dní nekouknout na Twitter a na Facebooku jsem nebyl asi půl roku.
 • Mám manželku, která si udržuje od technologií odstup a určitě nebude mít chuť si se mnou posílat tlukot srdce nebo nosit jakéhokoliv „šmíráka” na ruce.
 • Když sportuji (což není často), tak nemám žádnou potřebu se u toho měřit. Nejsem soutěživý typ a nikdy nebudu soutěžit s přáteli v tom, kdo nakrokuje delší vzdálenost.
 • Nelétám často letadlem a nepřespávám v hotelech.

Další důvody, kvůli kterým pochybuji o užitečnosti Apple Watch nejsou zapříčiněny mým životním stylem, ale spíš neexistencí ostatních technologií v českém prostředí (stav k 3/2015):

 • Siri neumí česky a to, že umíte anglicky vám taky moc nepomůže (např. zkuste říct „Call Řehoř Piskáček” a schválně, jesti Siri vytočí správnou osobu ve vašem adresáři).
 • Apple Pay u nás nefunguje, takže s hodinkami nezaplatíte vůbec nic.
 • Zdá se, že české firmy stále neví o existenci Passbooku, takže mi vnucují plastové slevové/klubové karty. Tudíž funkce navázané na Passbook jsou pro mě taky nedostupné.
 • HomeKit je teprve v rozjezdu a pokud budete chtít mít „chytrý dům”, tak to bude znamenat investici v šestimístných částkách (čidla na okna, otevírání garáže/brány, zabezpečovačka, termostaty, spínání kotle, …)
 • Občas chodím na pivo a zavolat si Uber taxi by mi vyhovovalo, ale zatím mám smůlu. Používám standardní taxi a nebo UberMHD.

Proslýchá se, že Siri by mělo brzo česky umět (snad už na podzim v iOS 9) a věřím, že Apple Pay se k nám taky brzo dostane. Doufejme, že banky fungují rychleji než filmová studia a hudební vydavatelství. Je pár věcí, na které bych AW využil, jako např. monitoring serverů z našeho data-centra (serverovna), ale to vám v rozhodování o koupi AW moc nepomůže. Jestli se přihodí, že si AW koupím (zvažuju AW Sport na vyzkoušení), tak se asi pochlubím se zkušenostmi.

Tomáš Bleša
Programuju v Javě, podnikám (anneca.cz), mám rád tech.hračky, maso, chytré debaty, nové úhly pohledu, doutníky, whisky a lidi, co se moc nežerou.

komentářů 7

 1. Moc pěkně napsáno. Ale v jedné věci nesouhlasím – hodinky se nedělají tenčí, to není inovace. Dělají se jiné tvary, řemínky, displeje. Takže pokud to hodinkářství v Applu pochopili, a chytří jsou na to dost, mohou nechat stávající case a jen upgradovat střeva.
  Třeba Peeble2 bude mít barevný e-ink, ale jsou to s nadsázkou levné digitálky z tržnice. Ne hodinky k obleku.
  A nebude-li zastarávat case, dávala by dávala smysl i Edition varianta a všem ve smartwatch odvětví by vytřeli zrak.

  1. Máte pravdu, že hodinky bývají většinou docela tlusté, ale já mám pocit, že tenké produkty má Apple v DNA. A vzpomínám si na kamaráda, který velmi pracně hledal na trhu tenké hodinky za rozumnou cenu.

 2. Nebyl bych tak optimistický s tím, že za deset let budou minimálně k ukazování času sloužit stejně dobře a to z jednoho prostého důvodu: baterka. Výdrž 1 den je podle mě skutečně naprosté minimum použitelnosti, takže tam není prakticky žádná rezerva na její stárnutí a snižování kapacity. Takže za deset let to už imho nebude zdaleka ani ten jeden den. A na to, že je Apple bude ochoten za rozumných podmínek měnit bych se také nespoléhal…

 3. tak nejak beru vse co je tady napsano. Ja mam ale jeden zasadni problem. Proste bych to zarizeni nenazyval hodinkami.
  Hodinky za ty penize jsou vodotesne, maji vydrz baterky nekolik let, nebo automaty a jsou na ukazovani casu a podobne veci.
  Myslim, ze zasadni chyba je, ze vyrobci tyto „veci“ nazyvaji hodinkami.
  Ono uz je jedno kdo di to koupi, jak to vnima svet, ale vyradil bych je ze skupiny hodinek.

  PS: Tomáši, já zdědil kapesní švýcary po mém dědovi a věř, že dnes po skoro 80ti letech fungují a mají pro mne obrovskou hodnotu a to nejsem sběratel. Je to prostě i duchovní dědictví a tohle už nikdo s tímto zařízením nezažije. Proto mi vadí označní hodinky 🙂

  Jinak dobrý článek a hejterum se jen smeju.

 4. Ad dědictví hodinek
  Já myslím že tady nejde jen o dědictví v rámci rodiny, ale pokud synáček nemá zájem, mají hodinky stejně velkou cenu (pokud jsou funkční třeba 50 let).

  „Siri neumí česky“
  V kódu už se našli stopy českého jazyku, tohle je otázka měsíců podle mě.

  „Apple Pay u nás nefunguje“
  Problém jsou banky. Jakmile to začnou zavádět evropské banky, české pobočky se snad brzo přidají. Max. měsíce.

  „Zdá se, že české firmy stále neví o existenci Passbooku“
  Lepší se to, ale tohle je fakt o dva roky pozadu oproti civilizovaným zemím 🙂

  „HomeKit je teprve v rozjezdu“
  Věřím že tenhle rok vznikne tolik kickstarter projektů s homekitem, že se budeme divit 🙂 A investice za různé malé devices budou ve stovkách $ max.

  „Občas chodím na pivo a zavolat si Uber taxi“
  Uber se k nám podle mě naplno nedostane, viz. Německo. Ale Liftago by appku mít mohlo. Stejně tak třeba Metrobot pokud od STRV.

  Pro mě je hlavním plusem navigace, sem tam notifikace a další malé appky na objednání jídla (Ordr by mohl mít app), taxi, placení atd.

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *