Malé vánoční zamyšlení nad velkou ekonomikou

Blíží se Vánoce. Podobně, jako posloucháme dvakrát do roka reportáže o škodlivosti změny času na letní a zpět, přichází teď období, kdy budeme slyšet reportáže o tom, že Vánoce by měly být svátky klidu a pohody a ne honičkou a konzumem. Kdejaká celebrita nebo církevní představitel budou apelovat na to, abyste nepodléhali konzumu. Jenže má to háček.

Představte si, co by se stalo, kdyby tentokrát opravdu značná část národa uposlechla. Rozhodli by se, že si opravdu udělají tu pohodu a veškeré útraty by omezili na skromný stromeček, trochu toho jídla a celé svátky by jen zpívali koledy, jedli sušená jablka a žhavili františka. Žádná nová LED 3D TV, žádný tablet, žádný mobil, žádné Gucci, žádný Armani, žádný Hugo Boss. Holčičky – zapomeňte na panenku Monster High, kluci – nechte si zdát o Transformers.

Zkusím si tipnout, co by asi tak nastalo. Tak předně, mnoho podnikatelů, co pracuje v retailu by mělo na Silvestra depresi. Období, které jim mělo vykompenzovat zbytek roku, kdy sotva přežívali, by bylo stejně špatné. U novoročního přípitku by už přemýšleli, kolik prodavaček budou muset propustit. Po pár dnech by přišli statistici a oznámili by, že čtvrtý kvartál byl ekonomicky nejhorší za novodobou historii ČR. Ekonomika by se meziročně propadla o 4,3 % (číslo cucám z prstu).

Pak už by to jelo, Tesco a Globus by ohlásili masivní redukce. Snížili by objednávky svým dodavatelům, protože by se potřebovali zbavit zásob. Ekonomové by účinkovali v hlavním speciálu ČT a Moravec by se snažil vypátrat, jestli za propad ekonomiky může levice, pravice, Babiš či Okamura.

Výsledkem by bylo, že mnoho z těch, kteří si udělali o Vánocích pohodu a nepodlehli konzumu, by si museli stejnou pohodu udělat i příští Vánoce. Nebylo by to ale kvůli tomu, že by chtěli, ale prostě proto, že by museli. Práce by ubylo, peněz by ubylo a dobré nálady by ubylo neméně.

Všichni se asi shodnou, že šetřit peníze, neutrácet zbytečně a myslet na budoucnost, jsou chvályhodné vlastnosti každého dospělého. Jak by možná podotkl Kalousek, znamená to “chovat se zodpovědně”. Problém je, že toto zodpovědné chování zjevně ekonomice neprospívá. Ekonomové by asi byli nejraději, kdybyste makali od rána do večera, tj. vydělávali co nejvíc a pokud vám zbude nějaký volný čas, tak byste ho měli trávit utrácením v supermarketech, salonech nebo e-shopech.

Před pár dny oslabila ČNB korunu a jedním z přiznaných důvodů bylo to, že lidi konečně vezmou své úspory a začnou nakupovat, protože si uvědomí, že ceny mohou jít nahoru. Jinak řečeno, naše ČNB nechce, abychom se chovali odpovědně a pokojně si spořili na své stáří a horší časy. Pro ČNB je důležité, abyste si mysleli, že horší časy už byly a šli si koupit novou pračku, iPad nebo dovolenou u moře.

Jak je možné, že v kapitalismu, který nás obklopuje, existuje tak významný rozpor? Rozpor mezi tím, co je dobré pro rodinu a co je dobré pro stát/ekonomiku. Je to opravdu tak, že když rodina bohatne (tj. zůstávají jí peníze), tak stát chudne? Mně připadá, že to tak opravdu je. Aby ekonomika prosperovala, musí lidi makat jak roboti a utrácet ve velkém stylu. To je ale na hony vzdálené představě “odpovědného chování”!

Ideální by bylo, kdybych se choval odpovědně jen já a vy ostatní, vy byste šli makat a utrácet. Jen tak budu těžit ze slev a nízkých cen fungující ekonomiky. Samozřejmě jen tehdy, když to budu opravdu potřebovat. Nekoupím si nový iPhone, budu se přepravovat v autě, které má najeto 300 tis. km a předčasně splatím svoji hypotéku. Pokud za mě podržíte ekonomiku, budu se moct s klidným svědomím chovat odpovědně, jako správná hlava rodiny.

Chci být na závěr pozitivní a řeknu, že naštěstí scénář, kterým jsem začal a ke kterému je občas vyzýváno, nejspíš nenastane. Budeme stále utrácet a makat jak krysy v kole. Jestli vás zajímá proč, tak protože:

  • žijeme ve společnosti, kde se vaše hodnota pro zaměstnavatele a stát měří výkonem. [makat]
  • žijeme ve společnosti, kde se vaše hodnota pro okolí měří tím, co máte. [utrácet]
  • když nekoupíte svým dětem módní hračku, kterou už má celá třída, tak si budou myslet, že je nemáte rádi.
  • stát a banky si dávno pojistili, že budete makat pomocí nástrojů s názvem “hypotéka” a “úvěr”.
  • business se dávno naučil vás přesvědčit (pomocí nástroje “reklama”), že držet peníze vůbec není cool.
  • víc a víc podniků vám přestává něco “prodávat”, ale spíš se snaží si vás “uvázat” za drobný paušál.
  • žijete v Matrixu a na obzoru není žádný Morfeus, který by vás z něj vytáhnul.
  • jste součástí systému, od kterého se nelze odpojit.

Přeji vám všem příjemné předvánoční týdny a bohatého Ježíška.

Tomáš Bleša
Programuju v Javě, podnikám (anneca.cz), mám rád tech.hračky, maso, chytré debaty, nové úhly pohledu, doutníky, whisky a lidi, co se moc nežerou.

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *