Konzum budiž pochválen

Je tu říjen a to je období, ve kterém se obvykle začnou objevovat ve větší míře vánoční reklamy a výzdoba supermarketů. Každý rok se najde několik osobností (celebrit), které v rádiu či v televizi brojí proti konzumu. Slýcháme názory, že lidé by měli využít vánoc k setkávání s rodinou a ne k šílené honičce za dárky. Krátkozrakost těchto názorů je přitom zjevná. Asi už za poslední měsíce tušíme trochu víc, jak to vypadá, když lidi přestanou nakupovat a nechovají se tolik konzumně. Začnou padat slabší firmy, objeví se více nezaměstnaných na pracáku, stát nemá na výstavbu nových silnic a zvyšování platů zdravotním sestrám. Troufnu si říct, že každý kdo propaguje myšlenku, že bysme se jako společnost měli chovat méně konzumně a omezit svoji spotřebu, současně propaguje horší životní úroveň, propouštění, chudobu a menší pokrok. Buďme rádi, že máme vysokou spotřebu a že se chováme konzumně. To je totiž známka toho, že jako společnost jsme bohatší. Že se nám daří lépe než ve středověku. Zkuste si představit, co by se stalo, kdyby opravdu významná část společnosti vyslyšela nabádání celebrit a duchovních guru k menšímu konzumu. Skutečným důsledkem by bylo to, že bysme v prvním kvartálu následujícího roku slyšeli více špatných ekonomických zpráv. Jednoduše řečeno, když si Franta udělá vánoce bez dárků a konzumu, jeho souseda Pepu můžou po vánocích vyhodit z práce. To bude pro něj užasný dárek. Domnívám se, že spousta lidí brojí proti konzumu z ekologických důvodů. Asi všichni tušíme, že hodně výrobních závodů zatěžuje okolní prostředí. Máme tu tedy zapeklitý problém. Když si na vánoce koupíme nového mobila, podpoříme tím práci pana Wang Lee Hanga z Číny (ten ho vyrobil) a Pepy, který mobily prodává na Václaváku. Na druhé straně tím možná trochu víc zasmradíme naši planetu a zašpiníme jednu čínskou řeku blízko továrny. Chcete raději zašpinit tu řeku a nebo spíš vyhodíme Pepu z práce? Co myslíte? Omezovat spotřebu, abychom měli zelenější planetu (teď jsem si, nevím proč, vzpomněl na Prezidenta Klause), není správná cesta. Odstraníme tím jeden problém a vytvoříme jiný. Buďme rádi, že máme konzum. Ten způsobuje, že můžeme své životy prožít na lepší úrovni. Jinak bysme trčeli v nějaké pastoušce u vyhasínajícího ohně, na kterém se peče pšeničná placka. To, co bysme skutečně měli chtít je zvyšování spotřeby při současném snižování zatížení životního prostředí. Moje rada před vánocemi tedy zní: dopřejte si všecho, co chcete. Tam kde máte možnost volby, rozhodněte se pro „ekologicky citlivější“ produkt. Jestliže budete někomu kupovat MPtrojku, kupte tu, co má v sobě méně toxických látek a cestuje z Číny v menším balení. Do vánočního bramborového salátu si dejte bio-mrkev a svým dětem dejte plně recyklovatelnou Barbie (pokud taková existuje). Doufám ale, že vás nenapadne přestat nakupovat a využít vánoc „pouze“ k setkávání s rodinou, rozjímání a vychutnávání atmosféry svátků.

Tomáš Bleša
Programuju v Javě, podnikám (anneca.cz), mám rád tech.hračky, maso, chytré debaty, nové úhly pohledu, doutníky, whisky a lidi, co se moc nežerou.

komentářů 5

 1. Tomáši,

  nebude to trvat dlouho a již brzy budeme zase „trčet v nějaké pastoušce u vyhasínajícího ohně, na kterém se peče pšeničná placka“.
  A to právě vinou tvého opěvovaného konzumu.Problém je v tom, že k ktomu budeme mít ještě zdevastovanou planetu na rozdíl od našich předků.

  1. Myslím, že jde vyrábět šetrně. Tady má správně směřovat úsilí a ne k nesmyslnému tlumení potřeb.
   Poptávka po zboží vytváří podnikatele a ti zas pracovní místa. Bez poptávky nebude práce. Tečka. Vykřičník.
   Řeknu to ještě jinak. Např. když zjistíme, že nám roste spotřeba elektřiny, tak bysme měli hledat způsoby, jak ji vyrábět co nejšetrněji a vynalézat lepší žárovky. Pomatený ekolog by místo toho udělal kampaň, že lidi nemají tolik svítit.

 2. Tomáši, je sice hezké, že si myslíš, že jde vyrábět šetrně ovšem šetrně se nevyrábí a pravděpodobně se ve velkém šetrně nikdy vyrábět nebude.Vyrábět šetrně totiž dneska znamená vyrábět dráž.A to obvzlášť v době krize (která bude trvat ještě bůhví jak dlouho) nikdo nechce.A proto mě (a podle tebe „pomatených“ ekologům) příjde lepší nevyrábět hlavně zbytečnosti které člověk vlastně nepotřebuje.Zamyslel ses někdy nad tím kolik naprosto zbytečných věcí se dneska vyrábí a konzumuje? Kolik přírodních zdrojů se vyplýtvá na věci co se za pár let vyhodí? Tyto zdroje budou chybět v dalších deseti/sto-letích na mnohem potřebnější věci.Všechno bude tak drahé, že si věci, které dnes považujeme za samozřejmnost bude moct dovolit jen hrstka nejbohatších.
  A ještě bych ti doporučil se podívat na tyto dva filmy:

  http://www.csfd.cz/film/37440-koyaanisqatsi/
  http://www.csfd.cz/film/225053-nas-denni-chleb/

  Možná ti to trochu otevře oči a začneš se na konzum dívat trošku jinak.

  1. Pokud filmy seženu, tak se podívám. Dík.
   Argumentaci o kupování zbytečností jsem už slyšel tolikrát, že to neumím ani spočítat. A vždy je v tom jeden podstatný problém „skupina lidí nebo člověk A má pocit, že jiná skupina nebo člověk B nakupuje zbytečnosti“. Upřímně, kdo má právo jít a někomu druhému ukazovat na věci a tvrdít: tohle jsi koupil zbytečně! Určitě máš doma věci, které mi připadnou zbytečné a já mám doma věci, které zase jistě připadnou zbytečné tobě.

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *