Několik tipů na zvýšení produktivity

Pokud jste alespoň trochu jako já, občas se dostanete do situace, že vám přijde vaše produktivita tak nějak slabá. Je to asi tím, že pracovní energie se dostavuje ve vlnách. Dnes ráno se produktivita dostavila, a tak jsem zkusil dát dohromady pár tipů její zvýšení.

 1. Vzdejte se televize a pokud to nejde úplně, vynechte alespoň zprávy. Tohle už jste určitě slyšeli mockrát. Bude to tím, že je to pravda. Televize dokáže člověka okrádat o nesmyslné množství času. Prosím, nespadněte do pasti, ve které budete sami sebe obelhávat tvrzením, že televize občas přináší užitečné informace. Je to zábava a i když si myslíte, že jsou občas v televizi důležité věci, pořád je to zábava. I zprávy jsou dělané za účelem pobavit – zaujmout – vyvolat emoce.
  Vždycky jsem tvrdil, že pokud je ve zprávách něco opravdu důležitého, dostane se to k vám, aniž byste to museli vyhledávat. Věřte, že pokud bude padat vláda nebo se zvedne DPH, určitě vám o tom někdo řekne.
  Pokud opravdu nemůžete být bez zpráv, můžete třeba vyzkoušet náš nástroj, který jsme vyvinuli ve firmě ANNECA. Je to portál PraveDnes.cz, který provádí pravidelný monitoring zpravodajství a prezentuje titulky zpráv v přehledné formě. Zjistíte víc za kratší dobu.
 2. Vstávejte dříve z postele. Nemohl jsem si nevšimnout určité závislosti mezi úspěchem a časným vstáváním z postele. Vždycky jsem měl pocit, že lidi, které opravdu obdivuji pro jejich dosažené výsledky, vstávají dřív a jdou spát později. Na zlepšení v této oblasti momentálně intenzivně pracuji a určitě publikuji svoje zkušenosti na tomto blogu. Pokud čtete anglicky, zkuste si přečíst článek How to Become an Early Riser od Stevea Pavliny. Skvělý zdroj na toto téma.
 3. Plánujte svůj den dopředu. Tohle opravdu funguje. Pokud si ráno (případně den předem večer) pečlivě naplánujete, co budete dělat, můžete taky zjistit, že jste se vším hotovi už v 11 hodin dopoledne. V této oblasti si momentálně hodlám pomoct tím, že zkusím používat program na tvorbu žurnálu/logu. O zkušenosti se podělím. Samozřejmě, rada má svůj háček … vyžaduje disciplínu, takže mrkněte na následující radu.
 4. Pracujte na své osobní disciplíně. Všechny rady vám budou úplně k ničemu, pokud nebudete mít dostatek disciplíny k jejich zavedení do praxe. Disciplínu je třeba trénovat. V každém z nás je Mr. Hyde, který neustále našeptává „Na to je čas“, „Do posilovny půjdu až zítra“, „Už jsem unavený“, „Když si projednou dám víc zákusků, tak hned nestloustnu“, „Na tu nabídku pro zákazníka je ještě dost času“, …
 5. Zkuste vymyslet, jak udělat nepříjemné povinnosti více zábavné. Já si například docela rád hraju s novými technologiemi a pár nudných věcí jsem dotáhnul dokonce tak, že jsem si vlastně hrál s novým textovým editorem nebo s novým softwarem na plánování projektů. Když například máte něco sepsat, může vás dopředu nakopnout jen to, že si koupíte nové pero, se kterým se příjemně píše. Udělejte si z nudných úkolů hru.
 6. Promažte svůj úkolovník. Některé věci určitě není třeba dělat. Pokud máte ve svém seznamu úkolů věci, na které jste tři měsíce nešáhli, možná tam nemusí být vůbec. Zbytečně vás stresují kdykoliv na ně pohlédnete.
 7. Rozsekejte velké úkoly na menší části. Jestliže máte ve svém seznamu úkolů věci, které nejdou udělat pomocí jednoho až dvou úkonů, je logické, že se vám do nich nechce. Málokdo je žhavý do úkolu, jako třeba „uklidit garáž“. Pokud budete mít v úkolech položku „vyhodit ty staré pneumatiky z garáže“, pravděpodobnost, že ji realizujete je vyšší. Spousta velkých úkolů vlastně začíná úkony typu „Zjistit na webu jestli…“, „Zavolat …, aby…“, apod. Nejprve si naplánujte takové úkoly a po jejich splnění se zeptejte: „Jaký je nejbližší následující krok, který mám v téhle věci udělat?“.
  Přečtěte si knihu „Getting Things Done“ od Davida Allena. Vyšla i v češtině. Já jsem si ji koupil ve formě audio-knihy z Audible.com. To je totiž moje oblíbená forma vzdělávání.
 8. Cvičte a relaxujte. Už vás vidím, jak se tváříte na tuhle radu. 🙂 Už chybí jenom „Jezte zdravě„. Nemá cenu se rozepisovat. Na 100% víte, co tímhle myslím.
 9. Pravidelně pište svoje myšlenky na papír (nebo do počítače). Nosit věci v hlavě nikdy nebylo a nebude efektivní. Platí to pro úkoly, plány nebo jen hrubé myšlenky. Zvykněte si zapisovat, co se vám honí hlavou. A opět jsme u té disciplíny, takže ještě jedna rada na závěr.
 10. Ujasněte si, proč to děláte. Odpozoroval jsem, že moje disciplína a motivace je na mnohem vyšší úrovni, když přesně vím, proč dělám to, k čemu se chci dokopat. Je větší pravděpodobnost, že odejdete do fitka, když budete mít jasno v tom, který špek na svém těle chcete zlikvidovat, proč vám vadí a kolik je to v přepočtu na kilogramy. Těžko půjdete do posilovny jen tak, že si přečtete moji radu č. 8 a shledáte ji dobrou. To je málo konkrétní a nejasné.
Tomáš Bleša
Programuju v Javě, podnikám (anneca.cz), mám rád tech.hračky, maso, chytré debaty, nové úhly pohledu, doutníky, whisky a lidi, co se moc nežerou.

1 komentář

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *